Najčastejšie chyby pri zavádzaní štíhlej konštrukcie
Počas našej praxe sa stretávame s tým, že sa firmy snažia zaviesť princípy štíhlosti samy. Sú spoločnosti, ktoré implementujú metódy štíhlej výroby veľmi dobre. Mnohé spoločnosti však narážajú na oblasti, ktoré nedokážu zvládnuť vlastnými silami, a následne ich skúsenosti so štíhlymi metódami vedú k frustrácii, nesplneným cieľom a postupnému odumieraniu úsilia o vlastné zlepšenie.
Toto sú chyby, s ktorými sa pri zavádzaní Lean najčastejšie stretávame:
- Chýbajúca stratégia, vízia: Manažment nedefinuje svoju víziu a stratégiu, ako chce zaviesť štíhlosť a čo od nej očakáva. Zároveň nedokáže svoju víziu správne vysvetliť ostatným spolupracovníkom.
- Prílišné očakávania: Očakávania pri rýchlej implementácii. To znamená, že zamestnanci sú rýchlo zaškolení, procesy sú nastavené a očakáva sa, že všetko bude fungovať hladko. Často to však vedie k tomu, že zamestnanci sú zahltení, nemajú čas na osvojenie si poznatkov, a už vôbec nie na ich implementáciu do svojich procesov. Očakávanie, že procesy a témy, ktoré sa neriešili po desaťročia, začnú zázračne fungovať, sa nezaobíde bez investovanej energie.
- Nedostatočná podpora manažmentu: Pri zavádzaní štíhlej výroby v podniku je dôležitá podpora manažmentu, ktorý presadzuje zmeny v organizácii a implementáciu metodiky štíhlej výroby. V praxi sa stretávame s tým, že manažment chce lean, ale nepodporuje ho ani vlastným príkladom, ani uvoľnením svojich zamestnancov, ani ich motiváciou. S malou alebo žiadnou podporou sa teda ciele logicky nedosahujú. Zmena by mala začať u manažmentu, ktorý sa musí stať lídrom zmeny. Keď manažéri pochopia prínosy, je potrebné, aby sa do zmeny zapojili. Až potom môžu očakávať zmenu od svojich kolegov.
- Pocit sebazdokonaľovania a sebauspokojenia: tieto dve vnímania seba samého alebo stavu organizácie či oddelenia sú jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia nechápu potrebu zmeny, a preto ju nepodporujú. Pokiaľ sa nenaučíme kriticky pozerať na seba a svoje procesy a hľadať spôsoby, ako si uľahčiť prácu, môžeme sa jedného dňa čudovať, kde sú ostatní.
Na všeobecnej úrovni sme tiež zistili, že zásady štíhlosti nie sú jasne pochopené. Metódy štíhlej výroby sa zavádzajú v celej organizácii, ale zabúda sa na prácu s ľuďmi, ktorá by mala viesť k integrácii zásad štíhlej výroby. Výhody princípov štíhlosti sa tak postupne vytrácajú a neustále zlepšovanie sa presúva z tímovej práce na jednotlivcov, nie na celú organizáciu.
Spoločnosť Prolean poskytuje odborné poradenstvo v oblasti zavádzania štíhlej výroby, aby zabezpečila správny prístup k implementácii jednotlivých nástrojov a vyhla sa najčastejším chybám, ktoré môžu nastať.