Shop Floor Management

 

Čo to je Shop floor management

Shop floor managemant je široko používaná metóda na riadenie výroby a optimalizáciu výrobných procesov. V praxi sa môžeme stretnúť nielen s označením Shop floor management, ale aj so štruktúrovaným vizuálnym riadením organizácie, operatívnym riadením výroby a ďalšími.

Cieľom tejto metódy je maximalizovať efektívnosť a kvalitu výroby prostredníctvom pravidelnej komunikácie medzi manažérmi a ľuďmi priamo z výroby. Kľúčovým prvkom je tu tímová práca a vzájomná komunikácia. Prostredníctvom tejto metódy sa uľahčuje identifikácia problémov vo výrobnom procese, čo vedie k minimalizácii plytvania, zlepšeniu využitia všetkých zdrojov podniku, zvýšeniu produktivity, ziskovosti a zlepšeniu celkovej výkonnosti celého podniku.

 

Štruktúrovaný vizuálny manažment je založený na týchto bodoch:

  • Stanovenie pravidiel komunikácie
  • Stanovenie kľúčových tém
  • Stanovenie časových okien pre stretnutia
  • Určenie kľúčových osôb a miest stretnutí
  • Jedným z hlavných cieľov je podpora tímovej komunikácie v rámci procesu, napríklad v oblasti nákupu alebo výroby.

 

Ako funguje SFM

Cieľom je pravidelne spájať tím, ktorý ovplyvňuje proces, aby sa organizácia riadila čo najefektívnejšie. Jedným z prvých krokov je definovanie kľúčových ukazovateľov v procese, ktoré je potrebné monitorovať. Dôležitou oblasťou tejto metódy je vizuálny aspekt riadenia, pri ktorom sa proces riadi aktuálnymi údajmi. Zahŕňa aj stanovenie cieľov, ktoré chce organizácia dosiahnuť pre stanovené ukazovatele. Hlavným cieľom je teda to, aby sa dosiahli kľúčové ciele ukazovateľov. Príkladmi ukazovateľov sú: bezpečnosť, kvalita, včasné dodávky, nízke náklady a produktivita.

V momente, keď je hodnota vyššia ako stanovený cieľ, chceme ju dostať na nižšie číslo a riešiť, prečo je to tak. To možno definovať ako riadenie podľa odchýlok od nášho cieľa a tím sa snaží dostať proces na cieľové hodnoty.

Kľúčom k SFM je zapojenie všetkých úrovní riadenia, medzi ktorými prebieha komunikácia. Každá úroveň má svoje špecifiká, ale sú prepojené spoločnými cieľmi.

V rámci spoločnosti sa uskutočňuje niekoľko úrovní stretnutí. Na prvej úrovni sa vedúci tímov stretávajú so svojimi zamestnancami, aby im v stanovenom čase odovzdali kľúčové informácie o výrobe. Na nadväzujúcej úrovni sa stretáva širšia skupina podniku vrátane vedúcich tímov, aby sa pozreli na proces zo širšej perspektívy a podelili sa o nadväzujúce informácie o výrobe a svojich procesoch. Poslednou úrovňou je manažérska úroveň. Tieto pravidelné stretnutia sú na dennej báze.

 

Tradičná operácia

Metóda vizualizácie funguje na princípe násteniek, kde každý účastník prináša aktuálne informácie o sledovanom ukazovateli. Napríklad majster prinesie počet vyrobených kusov, aktuálny stav zmetkov, logistika prinesie údaje týkajúce sa nevybavených objednávok, údržba prinesie počet porúch. Každý predstaví svoju oblasť. Všetky tieto informácie sa umiestnia na nástenku, kde ich všetci vidia.

Táto tradičná metóda je veľmi účinná najmä preto, že každý je zodpovedný za svoje ukazovatele, dôveruje svojmu číslu, ktoré potom zviditeľní na nástenke.

Nevýhodou tejto metódy môže byť situácia, keď je závod rozdelený na samostatné závody, často vzdialené niekoľko kilometrov. Táto situácia môže spôsobiť problém s organizovaním pravidelných stretnutí ľudí na jednom mieste a s dopĺňaním údajov v reálnom čase.

 

 

Digitalizácia v spoločnosti v praxi

V súčasnosti sa spoločnosti čoraz viac digitalizujú. V našej praxi sme túto metódu implementovali do každodennej činnosti v jednej organizácii. Najprv sme mali workshop o tejto metóde. Prvým krokom workshopu bolo zistenie súčasného stavu procesov v organizácii, kde sa určili silné a slabé stránky a aké sú potenciály digitalizácie. Táto aktivita bola koncipovaná na dvoch úrovniach:

1. Zlepšenie zdieľania informácií - získanie lepších údajov, automatizácia procesov, lepšie rozhodovanie.

2. Zlepšenie digitalizácie. Zrýchlenie prípravy - nastavenie procesov tak, aby boli informácie ľahko a rýchlo dostupné a zamestnanci ich mohli rýchlo získať, pracovať s nimi a pripomienkovať ich.

 Digitalizácia so sebou prináša obrovskú výhodu v tom, že údaje sú k dispozícii online v reálnom čase a môžu sa okamžite použiť na rýchle a správne rozhodnutia, ak sú k dispozícii platné údaje. Kontrast s tradičným poňatím je potom vidieť v časovom rozsahu, keď bez digitálnych nástrojov bolo možné pracovať s ukazovateľmi niekedy aj raz za deň.

Veľmi často sa stretávame s tým, že spoločnosti majú k dispozícii veľké množstvo údajov. Tieto údaje sa však často nachádzajú v rôznych informačných systémoch a je ťažké ich spárovať a kombinovať. Digitalizácia prostredníctvom nástrojov - MS 365, Power BI, Minitab a ďalších - umožňuje nahrať údaje z rôznych zdrojov do 1 platformy a okamžite ich vyhodnotiť na základe vopred definovaných analýz. Tento model digitalizácie je príležitosťou pre Shop floor management. Možnosť takmer okamžite reagovať na nepriaznivý vývoj ukazovateľov, napríklad pri poklese produktivity, zlej kvalite, zhoršení bezpečnosti prevádzky atď. Prostredníctvom digitalizácie sme schopní využívať aj tzv. hierarchiu ukazovateľov. Jednoducho povedané, používateľ klikne na číslo ukazovateľa a o úroveň nižšie si vyhľadá podrobnosti o tom, čo presne sa stalo. To umožňuje lepšiu a štruktúrovanejšiu komunikáciu o problémoch. Príkladom je frekvencia a dĺžka prestojov, typ jednotlivých porúch a ďalšie.

 

Výhody

Samotná digitalizácia je v súčasnosti pre ľudí veľmi prirodzeným krokom. V mnohých spoločnostiach sú už zamestnanci zvyknutí na zadávanie údajov do online systémov. Ďalšou výhodou je digitálne prostredie, ktoré pomáha nastaviť lepšiu a kvalitnejšiu vizualizáciu ukazovateľov. Prostredníctvom týchto nástrojov možno pravidelne upozorňovať na kľúčové informácie. Obrazovka by mala byť dobre využitá, aby boli údaje ľahko viditeľné, jasné, jednoznačné a úderné.

 

Riziká

Hlavným rizikom práce s údajmi je ich presnosť alebo nepresnosť. Pre spoločnosť môže mať práca s nepresnými alebo nepravdivými informáciami negatívny vplyv na celkové výsledky spoločnosti. Veľmi často môže nastať aj následný problém s odhalením a opravou týchto nepresností. Dobrú prax vidíme v pridelení zodpovednosti za daný ukazovateľ a v podrobnejšej práci s údajmi. Takto budete schopní rýchlo a efektívne odhaliť nepresnosti. Ako príklad môžeme uviesť, že v našich údajoch sa v organizácii vyskytovali prestoje, ale väčšina údajov bola zaznamenaná v stĺpci „iné“, ktorý nemal žiadnu výpovednú hodnotu. V tejto situácii možno výrobným pracovníkom vysvetliť, že tieto údaje sú dôležité, že s nimi naďalej pracujeme a vyhodnocujeme ich. Prostredníctvom týchto informácií možno ľudí na linkách zaškoliť, ako správne zaznamenávať údaje, a tak získať presnejšie informácie.

 

Denné stretnutie

Každý deň sa určené osoby stretávajú pri nástenke/obrazovke. Je dôležité, aby stretnutie bolo efektívne a prinášalo relevantné informácie a malo by trvať 10 - 15 minút, počas ktorých by sa mali vyjadriť k zhromaždeným údajom. Prvá línia údajov musí byť jasná a transparentná. Ak sú nejaké údaje zlé, musí to byť okamžite viditeľné a táto informácia sa musí riešiť ako prvá. Vďaka jasným údajom na každodenných stretnutiach možno okamžite identifikovať opakujúce sa chyby a čo najskôr ich opraviť. Na spoločnej porade môžu vzniknúť úlohy, ktoré sa musia vizualizovať. Je dôležité, aby bola na mieste určená osoba, ktorá má zodpovednosť a prenáša tieto úlohy do elektronickej podoby. Cieľom je zviditeľniť zodpovednosť a prehľadnosť úloh, aby to nebola len diskusia, ale aby sa proces posunul dopredu. V praxi sa ukázalo, že keď sú úlohy jasne definované a viditeľné, je väčšia pravdepodobnosť, že budú splnené. V hale je zvyčajne vedľa obrazovky tabuľa, kde sa zaznamenávajú problémy, príčiny, kto je zodpovedný, do akého dátumu bude úloha splnená a stav - v akom je stave. Úlohy sa denne kontrolujú, aby sa zistilo, či boli splnené alebo nie.

SFM nie je len metóda kontroly, ale aj uistenie sa, že všetci vedia, že továreň je „zdravá“ tým, že komunikujú, denne vedia o všetkých situáciách, ktoré sa v organizácii dejú, že ľudia sú ako jeden tím a že sa riešia problémy a odchýlky, ktoré sa neustále objavujú.