Shopfloor Management - Riadenie výroby v dielni

Kľúčom k pochopeniu riadenia výroby v dielni a jeho účelu je, že riadenie ľudí a procesov možno považovať za profesiu ako každú inú. To znamená, že je možné sa ho naučiť, je možné stať sa majstrom, ak sa vzdelávam a rozvíjam. Ako v každej profesii, ktorú sa snažíme zvládnuť, musíme najprv pochopiť ciele (účel) a potom zdokonaľovať princípy a proces.

Hlavné ciele používania zásad riadenia dielne sú tieto:

  • Dosiahnuť dlhodobé ciele organizácie, ktorými sú kvalita, produktivita, dodržiavanie termínov, spokojnosť zamestnancov postupným odstraňovaním problémov v procesoch
  • Sústrediť energiu zamestnancov na spoločné ciele.
  • Vytvoriť procesne orientované tímy so spoločnými cieľmi.
  • Zjednodušiť a zlepšiť komunikáciu v rámci organizácie.
  • Zapojte manažment do riešenia problémov vo výrobe.
  • Riadiť organizáciu podľa spoločne definovaných pravidiel.
  • ...

 

Štyri zásady riadenia výrobnej haly:

1.) Vizualizácia reality

Nevyhnutnou podmienkou úspešného riadenia organizácie je riešenie správnych problémov. Ako ich však identifikovať? Každý deň nám prináša neuveriteľné množstvo problémov a my musíme neustále rozhodovať o prioritách. Preto sa musíme dohodnúť na tom, čo je podstatné. Kam zamerať svoju pozornosť a skontrolovať, či naše zameranie zodpovedá aj dlhodobým cieľom organizácie. Je potrebné vizualizovať stav procesov pomocou zvolených parametrov (kvalita, produktivita, termíny, prestoje, dostupnosť materiálu), aby sme boli nútení tieto problémy denne riešiť a vyjadrovať sa k nim. Žiadny problém nesmie zostať skrytý. Akonáhle začneme problémy skrývať sami pred sebou alebo si neuvedomíme potrebu neustáleho monitorovania aj tých najmenších príležitostí na zlepšenie, zastavíme rozvoj organizácie.

 

2.) Prejsť na proces

Ďalším základným princípom efektívneho riadenia je rozhodovať sa na základe faktov, a nie na základe predpokladov. Existuje len jeden spôsob, ako sa tomu vyhnúť,
a to ísť priamo do procesu, pozorovať, ako sa veci skutočne dejú a komunikovať s ľuďmi, ktorí procesy poznajú. Ak neriešime problémy priamo v procese, kde vznikajú, nemáme ďaleko k vytvoreniu virtuálneho sveta tabuliek, výkazov a informačných systémov, ktorý je ďaleko od toho, čo je skutočne potrebné riešiť. Navyše, ak pravidelne vstupujeme do procesu a riešime problémy, ukazujeme ostatným kolegom vo výrobe, že nám na ich problémoch záleží.

 

3.) Riešenie problémov
V okamihu, keď sme definovali problém, ktorý treba riešiť prostredníctvom vizualizácie, a náš pobyt v procese, musíme začať účinný proces ich riešenia. Žiaľ, pri riešení problémov často narazíme na množstvo čiastkových problémov, ktoré spomaľujú, komplikujú alebo úplne znemožňujú riešenie hlavného problému.
Preto je nevyhnutné vytvoriť správne podmienky na riešenie problémov:
- Získajte správny tím ľudí.
- Zabezpečte dostatok času a zdrojov na riešenie problémov (narýchlo vykonaná práca sa málo oplatí).
- Dôsledne skúmajte hlavné príčiny problému.
- Umožnite eskaláciu nevyriešených problémov.

 

4.) Rozvíjať ľudí
Ako už bolo spomenuté, manažment je profesia a profesii sa treba učiť. Mnohí z nás sa stali manažérmi zo dňa na deň bez toho, aby sme absolvovali náležité školenie a tréning, a boli sme nútení nájsť si vlastné spôsoby riadenia. V rámci rozvoja manažmentu v dielni sa snažíme napraviť niektoré z týchto chýb a poskytnúť ľuďom nástroje a zásady, ktoré im pomôžu správne riešiť problémy.

Shopfloor management je veľmi praktický spôsob riadenia organizácie a nezostáva nič iné, ako si ho vyskúšať na vlastnej koži. Každá organizácia má však svoje špecifiká, svoje kultúrne a komunikačné pravidlá a tie je potrebné pri implementácii zohľadniť, ale nie ospravedlniť. Nech žije SFM!